Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου, 2024
18 C
Marousi

Σαρλερουά – Μαρούσι 79-69: «Λύγισε» στο Βέλγιο

Παρά το γεγονός πως παρουσίασε ανταγωνιστικό πρόσωπο για σχεδόν 30 λεπτά, το Μαρούσι γνώρισε την πρώτη του ήττα στο FIBA Europe Cup με 79-69 στην έδρα της Σαρλερουά.

Πρώτη ήττα στην μέχρι στιγμής εξαιρετική ευρωπαϊκή της πορεία υπέστη το Μαρούσι το οποίο «λύγισε» στο Βέλγιο από την Σαρλερουά με σκορ 79-69 για την τρίτη αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Στο 3-1 έμεινε η ελληνική ομάδα η οποία ωστόσο εξακολουθεί να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση στον όμιλό της, το ίδιο ρεκόρ έφτασαν οι Βέλγοι για τον έβδομο όμιλο της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Εκρηκτικό ξεκίνημα για την ομάδα των Βορείων Προαστίων η οποία βρήκε από νωρίς ρυθμό στην επίθεση καταφέρνοντας να προηγηθεί με 2-11 μετά και από τρίποντο του Καρακώστα στα πρώτα δυόμιση λεπτά της αναμέτρησης. Παρ’ όλα αυτά, οι Βέλγοι μπόρεσαν όχι μόνο να αντιδράσουν «τρέχοντας» ένα σερί 10-0 για να πάρουν το προβάδισμα με 12-11, αλλά εν τέλει έκλεισαν και την πρώτη περίοδο υπέρ τους για το 20-18.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι ισορρόπησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ, προτού η Σαρλερουά καταφέρει να φτιάξει ένα +6 για το 40-34. Με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο Φρίντρικσον μείωσε στους τρεις για το 40-37 με το οποίο οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η εικόνα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έγινε χειρότερη για την ελληνική ομάδα αφού οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να «χτίσουν» ακόμα και διψήφια τιμή στην υπέρ τους διαφορά (56-45 στο 26′), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 63-52 και απαντώντας σε κάθε προσπάθεια του Αμαρουσίου να επιστρέψει με μπροστάρη τον Φρίντρικσον.

την τελευταία και πιο καθοριστική περίοδο, η Σαρλερουά επέβαλε το ρυθμό της και επέκτεινε το προβάδισμά της ακόμα και στο +16 (70-57 στο 33′). Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα κατάφεραν μόνο να μειώσουν στο -10 για να γνωρίσουν εν τέλει την ήττα με 79-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-37, 63-52, 79-69

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Κορυφαίος των νικητών ο Γούσταβ Κνάτζεν με 11 πόντους, 5/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 17 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 27:27′.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ακολούθησαν σε απόδοση οι Βίλεμ Μπράντουικ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και Κουίντεν Ξάντερ Πίντελον με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥΣ: Λάντζεβαϊν (8 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Ρέινολντς (13 πόντοι) και Φρίντρικσον (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ) προσπάθησαν αλλά δεν αρκούσαν για το Μαρούσι.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ραντούλιτσα έμεινε στους 5 πόντους με 2/4 δίποντα και κανένα ριμπάουντ, μένοντας μακριά από τις μεγάλες εμφανίσεις που μέχρι στιγμής έχει σημειώσει φέτος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το μόλις 38.3% που είχε το Μαρούσι στα σουτ εντός πεδιάς (44.4% στο δίποντο, 29.2% στο τρίποντο) λέει πολλά για την κατάρρευση στην επίθεση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αμυντική ολιγωρία του Αμαρουσίου στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου όπου έδωσε ψυχολογία και ρυθμό στην Σαρλερουά για να εδραιώσει το δικό της μομέντουμ και να καθαρίσει τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Μαρούσι φιλοξενείται από τον Πανιώνιο στο «ΔΑΚ Γλυφάδας» το ερχόμενο Σάββατο (26/10, 20:15) για την τέταρτη αγωνιστική της Stoiximan GBL, ενώ την ίδια μέρα στις 21:00 η Σαρλερουά δοκιμάζεται στην έδρα της ολλανδικής Λέιντεν για το πρωτάθλημα Βελγίου – Ολλανδίας.

MAROUSI

spirou

gazzetta

Κατά πλειοψηφία το Δημοτικό Συμβούλιο Αμαρουσίου στην τακτική συνεδρίαση...

Στο Μαρούσι έλαβε χώρα ο πρώτος εορτασμός της ανακομιδής του ιερού λειψάνου του Οσίου Αθανασίου (Χαμακιώτη)

Σε ατμόσφαιρα θρησκευτικής κατάνυξης, σεβασμού και μεγαλοπρέπειας έλαβε χώρα ο...

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ» ΔΗΜΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ: Περιήγηση στην Αρχιτεκτονική Κληρονομιά της πόλης του Αμαρουσίου

Ο Δήμαρχος Αμαρουσίου κ. Θεόδωρος Αμπατζόγλου και ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού &...

Πρώτος εορτασμός της ανακομιδής του ιερού λειψάνου του Οσίου Αθανασίου-Αγίου του Αμαρουσίου

Ο εορτασμός γίνεται προς τιμήν του Αγίου του Αμαρουσίου...

Φόβοι για διαρροή αερίου σε γειτονιά του Αμαρουσίου – Απέκλεισε δρόμους η αστυνομία

Αναστάτωση επικράτησε νωρίς το μεσημέρι της Τρίτης (22/10) στη...